Niezbędnik Obozowy

REWAL GŁOGÓW 2021: – PORADNIK DLA RODZICÓW

Pierwsze kolonie czy obozy są wydarzeniem stresującym zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Z tego względu przygotowaliśmy dla Państwa niniejszy Poradnik, w którym zawarte są odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz praktyczne informacje jak przygotować dziecko (i siebie) na ten ważny krok ku samodzielności.

ETAP PIERWSZY: PRZYGOTOWANIA

1. DECYZJA O WYJEŹDZIE.
Decyzję o wyjeździe warto podjąć wspólnie z dzieckiem. Nie ma określonego wieku, od którego powinno się wysłać dziecko na pierwszy samodzielny wyjazd. Na kolonie jeżdżą już dzieci 6-letnie, bywa też jednak, iż 10-latkowie nie chcą spędzać wakacji z dala od rodziców. Warto więc wsłuchać się w indywidualne potrzeby dziecka – wykazanie chęci wyjazdu i wybranie przez dziecko interesującej go formy wypoczynku to pierwszy krok do jego zadowolenia z kolonii.

2. BEZPIECZEŃSTWO.
Uczniowski Klub Sportowy DĘBNO wpisany jest jako organizator do „BAZY WYPOCZYNKU” Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wszystkie organizowane przez nas turnusy zgłaszane są do Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Na czas wyjazdu dzieci ubezpieczane są w PZU na kwotę 30.000zł od NNW(przejazd + pobyt, 24h/7) Kadra (kierownik obozu oraz 4 wychowawców) to osoby na co dzień pracujące w UKS Dębno i posiadające wykształcenie pedagogiczne.

3. JAK WYGLĄDA ŻYCIE KOLONIJNE ?
Warto opowiedzieć dziecku o swoich koloniach/obozach: o świetnej zabawie, ale też pokonywaniu różnych wyzwań, stawaniu się bardziej samodzielnym. Życie kolonijne to podział na grupy, organizacja dnia, ale również zasady, których trzeba przestrzegać. Zwróć dziecku uwagę, że w razie potrzeby zawsze powinno szczerze porozmawiać z wychowawcą, który jest podczas kolonii najbliższą osobą i pomoże rozwiązać wszelkie problemy.

4. TĘSKNOTA.
Dobrze jest przed wyjazdem porozmawiać z dzieckiem o tęsknocie – powiedzieć, że jest ona naturalna i to nic złego, jeżeli czasem się zatęskni. Pozytywne nastawienie to podstawa, więc należy unikać okazywania negatywnych emocji, które wzmagają lęk: „Jak Ty sobie dasz radę?”, „Przecież ja się za Tobą zapłaczę!” itp. Nie należy zapewniać dziecka, że jeśli będzie bardzo tęskniło, to przyjedziemy i zabierzemy je do domu. Istnieje taka możliwość, jednak lepiej nie dawać takiej furtki wyjścia dziecku tuż przed wyjazdem, bo może się jej złapać i już nie puścić.

ETAP DRUGI: PAKOWANIE

1. PRAKTYCZNY BAGAŻ.
Ani minimalizm, ani przepych bagażowy nie jest wskazany. Prosimy, aby dziecko spakowane było w jedną torbę + plecak z (przywieszką zawierającą imię i nazwisko). Dobrze, jeżeli dziecko jest w stanie samo podnieść swój bagaż i się z nim poruszać.

2. LISTA RZECZY.
Pakowanie jest niełatwą sprawą nawet dla dorosłych. By dzieci nie miały większego problemu z pakowaniem powrotnym, warto przygotować listę rzeczy, które są zapakowane lub nawet spis wraz z kolejnością wkładania określonych rzeczy do walizki

3. CO SPAKOWAĆ DZIECKU NA KOLONIE: 
– mały plecak na wycieczki = bagaż podręczny z prowiantem na drogę,
– ciepłą bluzę lub polar
! obowiązkowo maseczkę (najlepiej kilka szt. aby zmieniać na świeże i czyste) !
– przeciwdeszczowa kurtka z kapturem (ortalion),
– 2 pary długich spodni dresowych,
– 2 pary krótkich spodenek,
– koszulki z krótkim rękawem + treningowa UKS + getry/skarpetki długie do treningu (kilka par)
– bielizna (w ilości większej niż liczba dni) + piżama
– 2 ręczniki + 1 ręcznik plażowy,
– 1-2 pary kąpielówek/stroju kąpielowego
– wyposażona kosmetyczka,
– krem do opalania z filtrem UV, krem po opalaniu i preparat na owady,
– plastry na odciski,
– ochraniacze (jeśli ktoś posiada),
– dziewczynki powinny zabrać gumki oraz spinki do włosów oraz obuwie na HALĘ(treningi)
– obuwie: klapki, wygodne obuwie (np. adidasy), obuwie sportowe(2 pary o zróżnicowanej podeszwie),
– reklamówki na brudną odzież/bieliznę,
– rzeczy, które dziecko zabiera na obóz warto podpisać na metkach,
– można spakować ulubioną bajeczkę, poduszkę, maskotkę – rzeczy, które są dla niego znane, lubiane i z którymi czuje się dobrze,
– podbita i podpisana legitymacja szkolna lub aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty)
– warto zwrócić uwagę na tematykę obozu i zapakować dziecku parę gadżetów z nią związanych (nie zabieramy piłek!)

Bez czego dziecko nie zostanie dopuszczone do obozu ?!:

– podpisana umowa + wypełniona rzetelnie karta kwalifikacyjna
– regulamin i podpisane dokumenty w związku z COVID
– ksero karty szczepień
– podbita i podpisana legitymacja szkolna lub dokument tożsamości

5. GRY ELEKTRONICZNE, TABLETY
Wszelkie gry elektroniczne, w które dziecko gra najlepiej zostawić w domu. Drogie sprzęty mogą wzbudzać zazdrość u innych dzieci, a do tego izolują od chęci poznawania współlokatorów, prowadzenia z nimi rozmów i wspólnych planów. Obóz sportowy to czas frajdy, zawierania nowych znajomości i treningu. Wieczorny czas posłuży integracji oraz regeneracji, a wszelka elektronika nie będzie do tego potrzebna

6. KIESZONKOWE.
Pieniądze można przekazać w depozyt opiekunom. Powinny być wtedy zapakowane w podpisaną kopertę, najlepiej w nominałach 10zł, z informacją jak często i jakie kwoty mają być wydawane dziecku (np.: „codziennie: 10zł, na wycieczkę: 30zł”). Prosimy poinformować dzieci, że wychowawca będzie miał dla nich pieniążki – jeżeli zdecydują się Państwo na taką formę.

7. LEKI.
Nie pakujemy dzieciom leków – przekazujemy je na zbiórce wychowawcom. Leki powinny być umieszczone w wydzielonej torebce, podpisanej imieniem i nazwiskiem dziecka. Należy obowiązkowo dołączyć do nich opis na kartce dotyczący sposobu i pory podawania oraz dawki.
Leki prosimy dobrze zapakować i czytelnie opisać pory i dawki (drukowanymi literami).

8. SŁODYCZE.
Preferujemy zdrową żywność w myśl zasady „W zdrowym ciele zdrowy duch!” – słodkości, chipsy i gazowane napoje na czas obozu są wykluczone z menu Naszych Sportowców Będziemy starali się omówić jak ważną rolę pełni w organizmie woda, oraz zaszczepić jak najwięcej zdrowych nawyków żywieniowych.

ETAP TRZECI: JAZDA AUTOKAREM

1. CHOROBA LOKOMOCYJNA.
Jeśli dziecko źle znosi jazdę autokarem, prosimy pamiętać o podaniu mu tabletki pół godziny przed wyjazdem + zakomunikowanie tej informacji dla wychowawcy

2. BY PODRÓŻ SZYBCIEJ MINĘŁA.
Wskazana jest ulubiona poduszeczka do autokaru. Warto zaopatrzyć też dziecko w zeszycik i długopis, by w czasie podróży dzieci mogły grać w gry karteczkowe, zająć czas, by podróż była mniej nużąca. Wychowawcy również starają się odwrócić uwagę dzieci od tego, że jadą. Podróż potrwa ponad 3h (łącznie z postojami)

3. PROWIANT.
Do bagażu podręcznego nie pakujemy kruchych łakoci, gdyż nie można takich spożywać w autokarze. Najlepszym rozwiązaniem są już obrane pomarańcze, pokrojone jabłka zapakowane w pudełeczku, kanapka i soczek lub herbata do picia. Unikamy termosów, które trzeba rozkręcać. Należy dostosować rzeczy do zręczności dziecka i wziąć pod uwagę, że będziemy w ruchu.

ETAP CZWARTY: POBYT

1. DOJAZD NA MIEJSCE.
Jest to moment bardzo intensywny, wymagający dobrego zorganizowania i skupienia wszystkich uczestników kolonii. Czas na telefony do rodziców będzie zatem po „osiedleniu się w pokojach”;

2. PODZIAŁ NA POKOJE.
Sugestie dotyczące „bycia razem w pokoju” prosimy spisać na kartce i oddać wychowawcy na zbiórce przed autokarem. Dzieci często na początku wstydzą się nowych współlokatorów i zgłaszają swoje obiekcje rodzicom zamiast wychowawcy – prosimy więc o poinformowanie nas o tym, ponieważ im wcześniej zajmiemy się problemem, tym lepiej. Dzieci wyjeżdżające indywidualnie (bez kolegi/koleżanki) dobierane są razem w pokojach, z uwzględnieniem ich wieku, co ułatwia im aklimatyzację i nawiązywanie przyjaźni.

3. CODZIENNA FOTORELACJA.
Na koncie Uczniowskiego Klubu Sportowego DĘBNO na Facebooku codziennie aktualizowane będą zdjęcia z turnusu. Zachęcamy do komentowania zdjęć – dzieci bardzo pozytywnie reagują, gdy się o tym dowiadują Zdjęcia można również z profilu pobierać i zachowywać jako pamiątkę z wyjazdu

4. KONTAKT TELEFONICZNY. 
– Jeżeli dziecko zabiera ze sobą na obóz telefon – zostaje on zdany do depozytu u wychowawc y(wyłączony – co pozwoli zachować baterię) i będzie udostępniony jeden raz dziennie na godzinę, aby można było skontaktować się i porozmawiać.

– CZĘSTOTLIWOŚĆ
Pamiętaj, że rozwiązując za dziecko problemy przez telefon, budujesz w nim przekonanie, że nie jest w stanie samodzielnie sprostać codziennym trudnościom. Lepiej udzielać wsparcia i zachęcać do rozmowy z wychowawcą, a nie myśleć za dziecko, gdyż hamuje to rozwój jego umiejętności społecznych. Ponadto zbyt częsty kontakt utrudnia integrację z grupą, wzmagając tęsknotę za domem.
– CZAS
Prosimy o kontaktowanie się z dziećmi w porze poobiedniej (zwykle 14:00-15:00, ). Kontakt w innych godzinach będzie niemożliwy – prosimy nie denerwować się, że dziecko czasem nie odbiera telefonu – plan kolonii jest intensywny właśnie po to, żeby nie dać dzieciom czasu na tęsknotę. Pora poobiednia jest idealnym czasem aktywności dziecka – jest wtedy zaangażowane w ciąg dnia i nawet jeśli komuś poleci łezka, szybko odzyska dobry nastrój. W porze wieczornej dzieci często są zmęczone, łatwiej się rozczulają i mocniej tęsknią – zamiast dodania energii taka wieczorna rozmowa zwykle przynosi więc odwrotne efekty.
– TEMAT
Warto pytać dziecko nie o to, czy bardzo tęskni, ale czy zrobiło coś samo, z kim jest w pokoju, czy ustalili kolejność do kąpieli, jaką ma panią, czy nauczyło się czegoś nowego, czy uczy czegoś innych, czy opiekuje się młodszymi, czy udaje mu się być punktualnie na zbiórkach itp. – by żyło tym, co robi. Ważne, żeby były to szczegółowe pytania, ponieważ na inne, ogólne często trudno mu odpowiadać, łatwiej wyszczególnić daną sytuację. 
– KLIMAT ROZMOWY
Jest bardzo ważny: warto okazywać bezwarunkową miłość i podziw dla dziecka, jeśli nauczyło się czegoś nowego lub zrobiło coś dobrego, chwalić i zachęcać. Należy wspierać jego samodzielność, unikając rozmów o tęsknocie,. Warto wysłuchać dziecka uważnie i wyznaczać granice podczas rozmowy – jeśli zanadto zauważa błędy innych, a swoich nie dostrzega. Najlepiej dużo żartować, gdyż śmiech pomaga rozładować napięte sytuacje.

5. ODWIEDZINY OSOBISTE.
Ważne, by przy odwiedzinach wcześniej skontaktować się z kierownikiem kolonii, który zasugeruje najlepszy dzień – by dziecko nie straciło np. całodniowej wycieczki. Prosimy pamiętać, że odwiedziny mogą spowodować, że dziecko nie poradzi sobie z tęsknotą i ponownym rozstaniem. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj zasada: „Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”. Nie wolno zabierać dziecka z ośrodka bez powiadomienia wychowawcy i spisania oświadczenia, że dziecko w danych godzinach jest pod opieką rodziców. Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas najważniejsze, więc tożsamość zawsze musi być potwierdzona dowodem osobistym.

ETAP PIĄTY: POWRÓT

1. ODBIERANIE DZIECKA Z OŚRODKA.
Jeżeli rodzice odbierają dziecko z ośrodka sami – bardzo prosimy o wcześniejszy kontakt z kierownikiem. Niezbędne jest też przyjechanie znacznie wcześniej niż przewidywany wyjazd grupy z ośrodka, gdyż zdarzały się sytuacje, że wyjazd całej kolonii był opóźniony z powodu oczekiwania na opiekunów dziecka.

2. GODZINA POWROTU.
Na zbiórce autokarowej otrzymają Państwo informacje o przewidywanym czasie powrotu. Jeśli ulegnie on znacznej zmianie, rodzice otrzymają wiadomość SMS o aktualnym opóźnieniu.

3. ZBIÓRKA.
Prosimy o punktualne pojawienie się rodziców na zbiórce – zostanie wysłany SMS gdy dzieci będą wyjeżdżać z Myśliborza w kierunku Dębna.

Mamy nadzieję, że i dzieci, i Państwo mile spędzą ten wakacyjny czas!