Zofia Kasińska na pokładzie UKS Dębno

Zdrowie w bardzo dużym stopniu zależy od profilaktyki, dlatego w UKS Dębno postanowiono położyć szczególny nacisk na ten aspekt treningu między innymi poprzez pracę nad kształtowaniem nawyków, mających na celu zapobieganie urazom i kontuzjom. Osobą odpowiedzialną za powyższe działania jest Zofia Kasińska – fizjoterapeutka Reprezentacji Polski Amp Futbolu, na co dzień pracująca w szczecińskiej klinice Novum Ortopedia.  

Poniżej przedstawiamy wywiad z nowym fachowcem w ekipie UKS 

– Czy mogłaby Pani przedstawić swoje kompetencje zawodowe?

Studia pierwszego stopnia ukończyłam na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Kolejnym krokiem były studia magisterskie w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, gdzie obecnie piszę pracę doktorską na temat ,,Urazowości zawodników Amp Futbolu’’. Staram się nieustannie rozwijać swoje kompetencje, uczestnicząc w wielu kursach i szkoleniach, m.in.: ,,Pinoterapia”, „Terapia manualna Maitland”, „Instrument Assisted Soft Tissue Manipluation – IASTM” czy „Flossing”. 

– Czy gra pani w piłkę?

Nie, nie gram, jednak ze sportem jestem związana od dzieciństwa, dzięki mojej Mamie, która trenowała pływanie – będąc w Kadrze Narodowej. Ja natomiast rekreacyjnie gram w tenisa a zimą jeżdżę na nartach i snowboardzie, oprócz tego „bawię się” w triathlony – startując m.in. w Szczecinie, Poznaniu czy Lipianach. 

-Jak trafia się do Reprezentacji Polski Amp Futbolu?

Czasem trzeba trafić na odpowiednich ludzi, w odpowiednim miejscu i czasie. U mnie wszystko zaczęło się od pracy wolontariusza w nieistniejącej już drużynie AMP Gryf Szczecin oraz chęci pomocy w przygotowaniach do Mistrzostw Europy i potrzeba fizjoterapeuty w Kadrze. Ówczesnym zawodnikom oraz trenerowi spodobała się nasza współpraca i tak już pracujemy razem blisko pięć lat. Na chwilę obecną jesteśmy brązowymi medalistami Mistrzostw Europy, a po ostatnich Mistrzostwach Świata w 2018 roku, zajmujemy siódmą pozycję na świecie.

– Jakie zadania ma pani w UKS-ie?

Zajmuję się prewencją urazów, czyli tym co pozwala zapobiegać urazom u zawodników. Osiągamy to poprzez ćwiczenia wchodzące w skład programu prewencyjnego w połączeniu ze zindywidualizowanym treningiem motorycznym.

– Co to za program prewencyjny?

Program prewencyjny powstał w oparciu o FIFA 11+ Kids. Oprócz tego dodajemy dostosowane do zawodników powszechnie znane elementy treningu, począwszy od prostych ćwiczeń stabilizacyjnych do tych trudniejszych na dyskach czy z gumami. Ponadto bardzo ważnym, niestety często pomijanym elementem, jest rozgrzewka przed treningiem oraz bardzo istotne z racji intensywności treningów – rolowanie i rozciąganie mięśni po treningach. Powyższe działania dają mięśniom szansę, choć na częściowy odpoczynek, co przy czterech jednostkach treningowych w tygodniu oraz zawodach w weekend, jest niezbędne. Budowanie tych nawyków u młodych zawodników, z pewnością zaowocuje na przyszłość, gdyż
w wieku seniorskim te elementy – przed i potreningowe będą to dla nich naturalną
i nieodłączną częścią treningu zasadniczego.

– Czy aspekt regeneracji jest mocno podkreślany w klubach?

Nie wydaje mi się, wciąż jest wiele klubów, gdzie nie zwraca się uwagi na takie elementy.   W UKS-ie, zarówno dyrektor sportowy – Kamil Michniewicz jak i prezes, słusznie kładą duży nacisk na prewencje urazów. Właśnie między innymi ten ważny aspekt skłonił mnie do zaangażowania się w ten projekt. Zdaję sobie sprawę z tego, jak ciężko przekonać dorosłych zawodników do czegoś, co jest dla nich nowe i zmienić podejście do niektórych spraw. Zdarza się, iż trafiają do nas w klinice Novum Ortopedia, zawodnicy po urazach i operacjach, dla których praca z fizjoterapeutą często jest katorgą. Na szczęście należy zauważyć, iż takie podejście ulega zmianie i coraz częściej słyszymy od zawodników, którzy osiągnęli sukces podziękowania, nie tylko dla trenerów, lecz także dla fizjoterapeutów, którzy są niezbędni w procesie szkolenia sportowego. Świadomość wzrasta nie tylko u sportowców, ale także           u ludzi niezwiązanych ze sportem, którzy coraz częściej mają świadomość, że z wszelkimi dolegliwościami bólowymi mięśni i stawów, należy zwrócić się o pomoc do fizjoterapeuty. Układ mięśniowo – szkieletowy jest bowiem jak maszyna, w której trzeba dbać o poszczególne elementy, aby całość funkcjonowała należycie. Tego chciałabym nauczyć dzieci i młodzież, którzy trenują w UKS-ie. Moją misją jest zapobieganie urazom, aby mogły cieszyć się uprawianiem sportu.

– Dziękuję za rozmowę.

­- Dziękuję.