REWAL 2018 – PORADNIK

REWAL 2018 – PORADNIK DLA RODZICÓW

Pierwsze kolonie czy obozy są wydarzeniem stresującym zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Z tego względu przygotowaliśmy dla Państwa niniejszy Poradnik, w którym zawarte są odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz praktyczne informacje jak przygotować dziecko (i siebie) na ten ważny krok ku samodzielności.

 

ETAP PIERWSZY: PRZYGOTOWANIA

 

  1. DECYZJA O WYJEŹDZIE.
    Decyzję o wyjeździe warto podjąć wspólnie z dzieckiem. Nie ma określonego wieku, od którego powinno się wysłać dziecko na pierwszy samodzielny wyjazd. Na kolonie jeżdżą już dzieci 6-letnie, bywa też jednak, iż 10-latkowie nie chcą spędzać wakacji z dala od rodziców. Warto więc wsłuchać się w indywidualne potrzeby dziecka – wykazanie chęci wyjazdu i wybranie przez dziecko interesującej go formy wypoczynku to pierwszy krok do jego zadowolenia z kolonii.

 

  1. BEZPIECZEŃSTWO.
    Uczniowski Klub Sportowy DĘBNO wpisany jest jako organizator do „BAZY WYPOCZYNKU” Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wszystkie organizowane przez nas turnusy zgłaszane są do Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Na czas wyjazdu dzieci ubezpieczane są w PZU na kwotę 30.000zł od NNW(przejazd + pobyt, 24h/7)
    Kadra (kierownik obozu oraz 4 wychowawców) to osoby na co dzień pracujące w UKS Dębno i posiadające wykształcenie pedagogiczne.

 

  1. JAK WYGLĄDA ŻYCIE KOLONIJNE ?
    Warto opowiedzieć dziecku o swoich koloniach/obozach: o świetnej zabawie, ale też pokonywaniu różnych wyzwań, stawaniu się bardziej samodzielnym. Życie kolonijne to podział na grupy, organizacja dnia, ale również zasady, których trzeba przestrzegać. Zwróć dziecku uwagę, że w razie potrzeby zawsze powinno szczerze porozmawiać z wychowawcą, który jest podczas kolonii najbliższą osobą i pomoże rozwiązać wszelkie problemy.

 

  1. TĘSKNOTA.
    Dobrze jest przed wyjazdem porozmawiać z dzieckiem o tęsknocie – powiedzieć, że jest ona naturalna i to nic złego, jeżeli czasem się zatęskni. Pozytywne nastawienie to podstawa, więc należy unikać okazywania negatywnych emocji, które wzmagają lęk: „Jak Ty sobie dasz radę?”, „Przecież ja się za Tobą zapłaczę!” itp. Nie należy zapewniać dziecka, że jeśli będzie bardzo tęskniło, to przyjedziemy i zabierzemy je do domu. Istnieje taka możliwość, jednak lepiej nie dawać takiej furtki wyjścia dziecku tuż przed wyjazdem, bo może się jej złapać i już nie puścić.

 

  1. TRENING PRZYGOTOWAWCZY.
    W ramach przygotowań do obozu warto poćwiczyć z dzieckiem w domu czynności higieniczne (toaleta poranna i wieczorna, zmiana bielizny, pozostawianie po sobie czystości w toalecie), samodzielne dobieranie stroju, ścielenie łóżka czy pakowanie walizki, by samokontrola weszła mu w nawyk. W czasie obozu wychowawcy pomagają dzieciom w trudnych dla nich czynnościach, ale trening praktyczny zmniejszy stres związany z nową sytuacją i pozwoli lepiej sobie poradzić z wyzwaniami. Elementem przygotowania dziecka na rozłąkę z rodzicami może być wysłanie naszej pociechy na noc do babci, cioci, koleżanki. Taki próbny nocleg poza domem pozwoli dziecku lepiej znieść późniejszy wyjazd i da mu pewność, że na odległość rodzice nadal je kochają.

Etap ten jest niezwykle istotny. Podbudowuje późniejsze poczucie bezpieczeństwa na koloniach: dziecko wie, czego się spodziewać i lepiej sobie z tym radzi.

 

ETAP DRUGI: PAKOWANIE
  1. PRAKTYCZNY BAGAŻ.
    Ani minimalizm, ani przepych bagażowy nie jest wskazany. Prosimy, aby dziecko spakowane było w jedną torbę + plecak z (przywieszką zawierającą imię i nazwisko). Dobrze, jeżeli dziecko jest w stanie samo podnieść swój bagaż i się z nim poruszać.

 

  1. LISTA RZECZY.
    Pakowanie jest niełatwą sprawą nawet dla dorosłych. By dzieci nie miały większego problemu z pakowaniem powrotnym, warto przygotować listę rzeczy, które są zapakowane lub nawet spis wraz z kolejnością wkładania określonych rzeczy do walizki

 

  1. CO SPAKOWAĆ DZIECKU NA KOLONIE: ­
    – mały plecak na wycieczki = bagaż podręczny z prowiantem na drogę,
    – ciepłą bluzę lub polar
    – przeciwdeszczowa kurtka z kapturem (ortalion),
    – 2 pary długich spodni dresowych,
    – 2 pary krótkich spodenek,
    – koszulki z krótkim rękawem + treningowa UKS Dębno + getry/skarpetki długie do treningu (kilka par)
    – bielizna (w ilości większej niż liczba dni) + piżama
    – 2 ręczniki + 1 ręcznik plażowy,
    – 1-2 pary kąpielówek/strój kąpielowy
    – wyposażona kosmetyczka,
    – krem do opalania z filtrem UV, krem po opalaniu i preparat na owady,
    – plastry na odciski
    – dziewczynki powinny zabrać gumki oraz spinki do włosów,
    – obuwie: klapki, wygodne obuwie pełne(np. adidasy), obuwie sportowe(2 pary o zróżnicowanej podeszwie),
    – reklamówki na brudną odzież/bieliznę,
    – rzeczy, które dziecko zabiera na obóz warto podpisać na metkach,
    – można spakować ulubioną bajeczkę, poduszkę, maskotkę – rzeczy, które są dla niego znane, lubiane i z którymi czuje się dobrze,
    – podbita i podpisana legitymacja szkolna
    – warto zwrócić uwagę na tematykę obozu i zapakować dziecku parę gadżetów z nią związanych (nie zabieramy piłek!)

Bez czego dziecko nie zostanie dopuszczone do obozu ?!
– ksero karty szczepień
– podbita i podpisana legitymacja szkolna
– rzetelnie wypełniona i podpisana karta kwalifikacyjna uczestnika obozu

 

  1. GRY ELEKTRONICZNE, TABLETY
    Wszelkie gry elektroniczne, w które dziecko gra najlepiej zostawić w domu. Drogie sprzęty mogą wzbudzać zazdrość u innych dzieci, a do tego izolują od chęci poznawania współlokatorów, prowadzenia z nimi rozmów i wspólnych planów. Obóz sportowy to czas frajdy, zawierania nowych znajomości i treningu. Wieczorny czas posłuży integracji oraz regeneracji, a wszelka elektronika nie będzie do tego potrzebna J

 

  1. KIESZONKOWE.
    Pieniądze można przekazać w depozyt opiekunom. Powinny być wtedy zapakowane w podpisaną kopertę, najlepiej w nominałach 10zł, z informacją jak często i jakie kwoty mają być wydawane dziecku (np.: „codziennie: 10zł, na wycieczkę: 30zł”). Prosimy poinformować dzieci, że wychowawca będzie miał dla nich pieniążki – jeżeli zdecydują się Państwo na taką formę

 

  1. LEKI.
    Nie pakujemy dzieciom leków – przekazujemy je na zbiórce wychowawcom. Leki powinny być umieszczone w wydzielonej torebce, podpisanej imieniem i nazwiskiem dziecka. Należy obowiązkowo dołączyć do nich opis na kartce dotyczący sposobu i pory podawania oraz dawki.
    Leki prosimy dobrze zapakować i czytelnie opisać pory i dawki (drukowanymi).

 

  1. SŁODYCZE.
    Preferujemy zdrową żywność w myśl zasady „W zdrowym ciele zdrowy duch!” – słodkości, chipsy i gazowane napoje na czas obozu są wykluczone z menu Naszych Sportowców. Będziemy starali się omówić jak ważną rolę pełni w organizmie woda, oraz zaszczepić jak najwięcej zdrowych nawyków żywieniowych

 

ETAP TRZECI: JAZDA AUTOKAREM

 

  1. CHOROBA LOKOMOCYJNA.
    Jeśli dziecko źle znosi jazdę autokarem, prosimy pamiętać o podaniu mu tabletki pół godziny przed wyjazdem + zakomunikowanie tej informacji dla wychowawcy

 

  1. BY PODRÓŻ SZYBCIEJ MINĘŁA.
    Wskazana jest ulubiona poduszeczka do autokaru. Warto zaopatrzyć też dziecko w zeszycik i długopis, by w czasie podróży dzieci mogły grać w gry karteczkowe, zająć czas, by podróż była mniej nużąca. Wychowawcy również starają się odwrócić uwagę dzieci od tego, że jadą. Podróż potrwa ponad 3h (łącznie z postojami)

 

  1. PROWIANT.
    Do bagażu podręcznego nie pakujemy kruchych łakoci, gdyż nie można takich spożywać w autokarze. Najlepszym rozwiązaniem są już obrane pomarańcze, pokrojone jabłka zapakowane w pudełeczku, kanapka i soczek lub herbata do picia. Unikamy termosów, które trzeba rozkręcać. Należy dostosować rzeczy do zręczności dziecka i wziąć pod uwagę, że będziemy w ruchu.

 

ETAP CZWARTY: POBYT

 

  1. DOJAZD NA MIEJSCE.
    Jest to moment bardzo intensywny, wymagający dobrego zorganizowania i skupienia wszystkich uczestników kolonii. Czas na telefony do rodziców będzie zatem po „osiedleniu się w pokojach”;

 

  1. PODZIAŁ NA POKOJE.
    Sugestie dotyczące „bycia razem w pokoju” prosimy spisać na kartce i oddać wychowawcy na zbiórce przed autokarem. Dzieci często na początku wstydzą się nowych współlokatorów i zgłaszają swoje obiekcje rodzicom zamiast wychowawcy – prosimy więc o poinformowanie nas o tym, ponieważ im wcześniej zajmiemy się problemem, tym lepiej. Dzieci wyjeżdżające indywidualnie (bez kolegi/koleżanki) dobierane są razem w pokojach, z uwzględnieniem ich wieku, co ułatwia im aklimatyzację i nawiązywanie przyjaźni.

 

  1. CODZIENNA FOTORELACJA.
    Na koncie Uczniowskiego Klubu Sportowego DĘBNO na Facebooku codziennie aktualizowane będą zdjęcia z turnusu. Zachęcamy do komentowania zdjęć – dzieci bardzo pozytywnie reagują, gdy się o tym dowiadują. Zdjęcia można również z profilu pobierać i zachowywać jako pamiątkę z wyjazdu

 

  1. KONTAKT TELEFONICZNY. ­
    – Jeżeli dziecko zabiera ze sobą na obóz telefon – zostaje on zdany do depozytu u wychowawcy(wyłączony – co pozwoli zachować baterię) i będzie udostępniony jeden raz dziennie na godzinę, aby można było skontaktować się i porozmawiać.

– CZĘSTOTLIWOŚĆ
Pamiętaj, że rozwiązując za dziecko problemy przez telefon, budujesz w nim przekonanie, że nie jest w stanie samodzielnie sprostać codziennym trudnościom. Lepiej udzielać wsparcia i zachęcać do rozmowy z wychowawcą, a nie myśleć za dziecko, gdyż hamuje to rozwój jego umiejętności społecznych. Ponadto zbyt częsty kontakt utrudnia integrację z grupą, wzmagając tęsknotę za domem.

– CZAS
Prosimy o kontaktowanie się z dziećmi w porze poobiedniej (zwykle 14:00-15:00, ). Kontakt w innych godzinach będzie niemożliwy – prosimy nie denerwować się, że dziecko czasem nie odbiera telefonu – plan kolonii jest intensywny właśnie po to, żeby nie dać dzieciom czasu na tęsknotę. Pora poobiednia jest idealnym czasem aktywności dziecka – jest wtedy zaangażowane w ciąg dnia i nawet jeśli komuś poleci łezka, szybko odzyska dobry nastrój. W porze wieczornej dzieci często są zmęczone, łatwiej się rozczulają i mocniej tęsknią – zamiast dodania energii taka wieczorna rozmowa zwykle przynosi więc odwrotne efekty.

– TEMAT
Warto pytać dziecko nie o to, czy bardzo tęskni, ale czy zrobiło coś samo, z kim jest w pokoju, czy ustalili kolejność do kąpieli, jaką ma panią, czy nauczyło się czegoś nowego, czy uczy czegoś innych, czy opiekuje się młodszymi, czy udaje mu się być punktualnie na zbiórkach itp. – by żyło tym, co robi. Ważne, żeby były to szczegółowe 5 pytania, ponieważ na inne, ogólne często trudno mu odpowiadać, łatwiej wyszczególnić daną sytuację. ­

– KLIMAT ROZMOWY
Jest bardzo ważny: warto okazywać bezwarunkową miłość i podziw dla dziecka, jeśli nauczyło się czegoś nowego lub zrobiło coś dobrego, chwalić i zachęcać. Należy wspierać jego samodzielność, unikając rozmów o tęsknocie,. Warto wysłuchać dziecka uważnie i wyznaczać granice podczas rozmowy – jeśli zanadto zauważa błędy innych, a swoich nie dostrzega. Najlepiej dużo żartować, gdyż śmiech pomaga rozładować napięte sytuacje.

 

  1. ODWIEDZINY OSOBISTE.
    Ważne, by przy odwiedzinach wcześniej skontaktować się z kierownikiem kolonii, który zasugeruje najlepszy dzień – by dziecko nie straciło np. całodniowej wycieczki. Prosimy pamiętać, że odwiedziny mogą spowodować, że dziecko nie poradzi sobie z tęsknotą i ponownym rozstaniem. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj zasada: „Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”. Nie wolno zabierać dziecka z ośrodka bez powiadomienia wychowawcy i spisania oświadczenia, że dziecko w danych godzinach jest pod opieką rodziców. Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas najważniejsze, więc tożsamość zawsze musi być potwierdzona dowodem osobistym.

 

ETAP PIĄTY: POWRÓT

 

  1. ODBIERANIE DZIECKA Z OŚRODKA.
    Jeżeli rodzice odbierają dziecko z ośrodka sami – bardzo prosimy o wcześniejszy kontakt z kierownikiem. Niezbędne jest też przyjechanie znacznie wcześniej niż przewidywany wyjazd grupy z ośrodka, gdyż zdarzały się sytuacje, że wyjazd całej kolonii był opóźniony z powodu oczekiwania na opiekunów dziecka.

 

  1. GODZINA POWROTU.
    Na zbiórce autokarowej otrzymają Państwo informacje o przewidywanym czasie powrotu. Jeśli ulegnie on znacznej zmianie, rodzice otrzymają wiadomość SMS o aktualnym opóźnieniu.

 

  1. ZBIÓRKA.
    Prosimy o punktualne pojawienie się rodziców na zbiórce – w SMS bedzie przybliżona godz. powrotu

 

 

Mamy nadzieję, że i dzieci, i Państwo mile spędzą ten wakacyjny czas!